niedziela, 8 lipca 2018

Chcesz mieć fajny dzwonek?

"And in the naked light I saw
Ten thousand people, maybe more
People talking without speaking
People hearing without listening
People writing songs that voices never share
And no one dared
Disturb the sound of silence"*


Zitajta!


Halo?

Pamiętam swój pierwszy telefon komórkowy, to był LG U8500. Czarny fon z klapką, miał na górnym panelu trzy przyciski służące do sterowania muzyką (back, play/pause, forward). Zawiasy z czasem się poluzowały i klapka chodziła jak stara suwnica. Dzieła zniszczenia dokończył kolega, który chciał sobie przyświecić pobliską okolice podczas oddawania moczu, no i klapencjusz się urwał na amen. Potem była ukochana Nokia 5310 Xpressmusic, miała nawet swoją przygodę życia (zanurkowała w wannie z wodą) z której wyszła po czasie cała i żywa. Ale obojętnie, czy masz starą padake, czy nowy telefon naszpikowany technologią której nie jesteś w stanie okiełznać, to każdy, absolutnie każdy powinien mieć fajny dzwonek! Dlatego dziś przepis, jak wyciągnąć sample z gry Warhammer 40.000: Dawn of War i przerobić je na MP3.

Samej gry nie muszę przedstawiać, każdy fan Młotka z pewnością zna ten tytuł. Gra jest nadal żywa (chodzi mi o multiplayer), serwery na Steamie są nadal czynne i pełne ludzi (tylko na Soulstorm). Gra ma swoje lata, ale od czasu do czasu można sobie zagrać na niezobowiązujący pojedynek. Oprócz walorów rozrywkowych gra ma bardzo bogatą oprawę audio. Masa dźwięków charakterystycznych dla każdej z ras dostępnych w grze. Ja bardzo chciałem mieć dźwięk, kiedy Gretchiny mówią tym swoim obleśnym głosem "What`s now?". Na próżno szukać tego w sieci, trzeba samemu sobie to "wyciągnąć", a dziś pokaże jak to zrobić.Zaczynamy

Potrzebna nam oczywiście sama gra oraz dwa programy. Pierwszy to Warhammer 40k: Dawn of War Mod Tools, jeśli link nie działa, to polecam zwyczajnie wpisać w Google, program jest gdzieś na pewno dostępny.
Trzeba za jego pomocą wyciągnąć z jednego pliku wszystkie dostępne sample. Potem te sample z formatu .FDA przerobić na format .mp3 - do tego celu służy drugi program DoW_Sound_Export (drugi link: Dow_Sound_Export).
Ale po kolei. Najpierw instalujemy Wh40k: Dawn of War Mod Tools. Z menu start odnajdujemy folder Dawn of War Tools i klikamy na Mod Packager.A tak powinien wyglądać program po odpaleniu:
Teraz musimy wyszukać odpowiedni plik, konkretnie: W40kData-Sound-Speech.sga
Klikamy File, dalej Open i otwieramy wyżej wymieniony plik. Gdzie się znajduje? Jeśli tak jak ja masz grę zainstalowaną na platformie Steam, to powinien znajdować się (gdzieś) tam: 
[...]steamapps\common\Dawn of War Gold\Locale\English\W40kData-Sound-Speech.sga

Wybieramy cały plik, albo interesujący nas folder i rozpakowujemy.


Tym sposobem mamy wszystkie dostępne sample, tyle tylko, że w formacie .FDA - teraz to musimy przerobić na .mp3 i przegrać go na nasz telefon. Do tego służy drugi program. Rozpakowujemy i otwieramy folder DoW_Sound_Export i klikamy konkretnie w ten program RAC.exe


Tak wygląda nasz skromny program, dalej powinno być z górki i już nie będzie potrzebna dalsza instrukcja.
Jeśli skonwerujesz jeden folder, to będziesz musiał trochę poczekać, bo jedna jednostka potrafi mieć ponad dwadzieścia sampli i może to chwilę potrwać. Dlatego zalecana jest odrobina cierpliwości. Jeśli już przerobiłeś wszystko co Cię interesuję, to pozostaję rzecz ostatnia. Przegrać nasz ukochany dźwięk do odpowiedniego folderu. Prześlij plik do telefonu, potem go przesuń/skopiuj do katalogu Notifications i voila! Pozostaje go teraz tylko ustawić! Przyznam szczerze, że wybór sampli z gry jest ogromny, naprawdę jest w czym wybierać. Oho! Dobraaaa, kończę, bo Gretchiny się odzywają, chyba ktoś do mnie pisze.

2 komentarze:

  1. No no - nie spodziewałem się tutoriala informatycznego! Ale efekt jest zdecydowanie wart wysiłku. Fajniejsze teksty były jednak w DoW I.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ale ja właśnie wyciągam "mowę" z DoW 1. I nie jestem pierwszym, ani ostatnim któremu się te teksty spodobały. Wystarczy pobuszować chwilę w Internecie, żeby sprawdzić, że ludzię mieli na nie chrapkę. Dlatego powstał ten tekst. Może go ktoś odkopię za 10 lat ;)

      Usuń